Zaman Saati

Zaman saatleri çok farklı amaçlara uygun birçok kullanım alanına sahiptir. Aydınlatma sistemlerinde sıkça tercih edilen zaman saatleri farklı uygulamalar için de tercih edilebilir. Zaman saatlerinin çalışma mantığı şu şekildedir: Kullanıcı zaman saatine kendisi için uygun olan bir başlangıç (On) ve bir de bitiş zamanı (Off) programlar. Güncel yerel saat de tanımlandıktan sonra zaman saati devrededir. Kullanıcı tarafından ayarlanan başlangıç zamanı geldiğinde kendi üzerindeki dahili normalde açık ya da normalde kapalı kontakları kapatır ve bu kontaklar üzerinden zaman saatine bağlı sistem çalışır. Sonraki aşamada ise yine kullanıcının belirlediği bitiş zamanı geldiğinde cihaz, başlangıç zamanında konum değiştirdiği kontakları eski haline getirir. Böylece başlangıçta devreye giren sistem, aydınlatma, makine ve benzer devreleri kapatmış olur.

Zaman Saati Nerelerde Kullanılır?

Zaman saatlerinin en yaygın kullanım alanı aydınlatma sistemleridir. Çevre ve dükkan tabela aydınlatması gibi uygulamaların yanı sıra iş yerleri ve fabrikalarda mesai zili, okullarda ise ders zili sistemlerinde tercih edilir. Zamana bağlanmak istenen her tür elektrik sistemi, zaman saatleri tarafından saniye, dakika veya saat düzeyinde hassasiyetle açılıp kapanabilir.

Aynı zamanda belirlenen uygun zaman aralıklarında sulama kontrolünü de sağlamak için kullanılabilir. İstenilen zaman aralıklarında sulama kontrolü yapılarak enerji tasarrufu sağlanır. Tarımsal sulama, park/bahçe sulama sistemlerin vb. kontrolünde kullanılabilir.

Çayyolu Elektrikçi olarak firmamızda  zaman saati satışı ve montajını yapıyoruz.